Emanuele Žiofre, ambasador Evropske unije u Srbiji, na svečanosti je istakao da će prvi laureat ove nagrade, koju je dizajnirala poznata srpska vajarka Marina Nićiforović, biti poznat 2025. godine, a nagradu za životno delo uručio je Dobrilinim unicima, Dunji i Grigoriju Smiljanić. Svečanosti su prisustvovali brojni predstavnici međunarodnih i domaćih institucija i organizacija kao i ljudi iz kulturnog i javnog života.
Maja Gojković, potpredsednica Vlade, ministarka kulture i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost rekla je da je Dobrila Smiljanić zaslužna što je čitav svet čuo za srpsko selo Sirogojno u Zlatiborskom okrugu, direktorka Muzeja na otvorenom “Staro selo
Sirogojno”, Svetlana Ćaldalović, kazala je su Dobrila Smiljanić i njene pletije ušle u istoriju srpskog naroda i države, dok je Marko Krstić, direktor Etnografskog muzeja, istakao da mu je čast što je muzej domaćin ovako velike svečanosti.
Dobrila Vasiljević-Smiljanić je ne samo prepoznala tradicionalnu sklonost zlatiborskih žena da se bave izradom odevnih i upotrebnih predmeta od vune, već je pokrenula formiranje pogona domaće radinosti u okviru Zemljoradničke zadruge. Ručni radovi u okviru ove organizacije ubrzo su postali prepoznatljivi na domaćem i stranom tržištu.